Judo Academy HODNOCENÍ ROKU 2023

HODNOCENÍ ROKU 2023

HODNOCENÍ ROKU 2023

Souhrn roku 2023 – očima trenéra závodního týmu Radka Dobiáše

Závodní tým Judo Academy zahajuje kalendářní rok zpravidla přípravným obdobím. Část týmu odjela začátkem ledna na Šumavu, kde proběhlo zimní soustředění. Jeho cílem bylo nabrat kondici a fyzicky se připravit na první polovinu roku.

Užší výběr odcestoval do belgického Koksijde, kde se zúčastnil kvalitního tréninkového kempu se sparingy z Anglie, Skotska, Německa, Francie, Nizozemska a samozřejmě Belgie. První turnaj roku se uskutečnil v České Třebové, kde se výsledkově dařilo. Nešlo nám úplně o počet medailí, ale hlavně o předvedené výkony.  Z turnaje si odvážíme především cenné zkušenosti a energii z dobře odvedené práce.

Na konci měsíce proběhlo slavnostní vyhlášení Judisty roku Judo Academy 2022 a vítězů klubové soutěže Essimo cup. Na vyhlášení dorazili i vzácní hosté v podobě předsedy Českého svazu juda Pavla Volka, místostarostky Prahy 11 Zuzany Böhmové, reprezentanta Daniela Pochopa či šéftrenéra resortního střediska Victoria VSC Vaška Sedmidubského. Václav se k akci vyjádřil následovně: „Spoustu z oceněných nejlepších judistů znám osobně z doby, kdy jsem rozjížděl závodní skupinu. V Judo Academy jsem se víceméně vše naučil, byly to moje trenérské začátky. Klobouk dolů, kam se za tu dobu tento klub posunul. Dnes je to dobře fungující stroj, který generuje velké závodní potenciály.”

Hned z kraje února se uskutečnilo Mistrovství ČR dorostu 2023. Stříbrný kov si z turnaje odnesl Jan Pleva (-90 kg), který tak potvrdil, že patří mezi nejlepší dorostenecké judisty v této váhové kategorii. Další skvělý výsledek přidala Kačka Dobrevová (-57 kg), která obsadila 5. místo. Jednou z prvních soutěží pro naše juniory byl USK Praha cup 2023. David Dudy (-100 kg) zde vybojoval bronzovou medaili. Velmi dobrý výkon předvedl i Matěj Blín (-81 kg), který obsadil 7. místo. Tradiční český pohár v Praze se letos konal v rámci International Seniors Tour 2023, což znamenalo větší účast zahraničních účastníků, převážně z Polska, Slovenska a Rakouska.

Velký turnaj také proběhl v Benešově. Tradičního turnaje, který je určen pro věkové kategorie U10, U12, U14 a U16, jsme se zúčastnili v hojné sestavě. Zkušené závodníky doplnili i ti, kteří byli na turnaji poprvé. Medailisté se mohli pokochat speciálními medailemi se zakladatelem juda, Jigorem Kanem. Na stupeň vítězů vystoupal i trenér Judo Academy Radek Dobiáš, když převzal ocenění za 2. místo v turnaji týmů o pohár starosty města Benešov. To spočívalo v libovolném výběru 5 závodníků, kteří pak v umístěních soutěžili s dalšími kluby. Koncem měsíce zavítala část výběru U15 a U18 do francouzského Thionville. Nejlépe se dařilo Janu Plevovi, který vybojoval bronzovou medaili v kadetech. Velmi dobrým výkonem se předvedla Lucie Poklopová, která se probojovala až do semifinále, kdy se jí podařilo čtyřikrát zvítězit. Nakonec skončila těsně pod stupněm vítězů na 5. místě.

Začátkem března se David Dudy (-100 kg) zúčastnil evropského poháru juniorů v Itálii. Zde se probojoval až do finále, kde bohužel podlehl svému soupeři a odvezl si tak stříbrnou medaili. O stejném víkendu se také bojovalo na Velké ceně v Hradci Králové, kde sbírali medaile hlavně naši nejmenší závodníci.

Pravděpodobně největšího Českého poháru v roce se zúčastnili závodníci Judo Academy v Ostravě. Ve starších žácích (U14) jsme měli početnější zastoupení, avšak na stupeň vítězů vystoupal jen Matěj Víšek, který obsadil 3. místo. V neděli se v U16 přidaly další bronzové medaile zásluhou Vojtěcha Klimeše a Oskara Daňka. Na ČP Ostrava startovalo 1 393 závodníků ze 12 států.

Duben byl zahájen Mistrovstvím České republiky juniorů, kterého se zúčastnili čtyři naši závodníci. Všichni se probojovali až k soubojům o medaile. Mistrem republiky ve váhové kategorii do 100 kg se stal David Dudy. Bronz vybojoval Matěj Blín (-81 kg). Pátá místa přidali Matyáš Sasín (-66 kg) a Kateřina Dobrevová (-57 kg). Velmi dobré výkony v konkurenci nejlepších českých juniorů jsou odměnou za tréninkové úsilí.

Závodníci, společně s trenéry Dobim a Čápou, se na Velikonoční pondělí vydali do rakouského Kufsteinu. Turnaj probíhal ve velikonoční atmosféře a za účasti závodníků z Rakouska, Německa, Chorvatska, Itálie a Ukrajiny. Naši závodníci si vykoledovali spoustu medailí a v klubové soutěži jsme obsadili 3. místo.

Další velká výprava se vydala na turnaj do Budapeště. Turnaj zhodnotil trenér Radek Dobiáš následovně: „Po roce jsme se opět zúčastnili jednoho z největších mládežnických turnajů. Někteří naši závodníci se s tím popasovali lépe, někteří hůře. Medaili si nakonec odvezly Amálka Omáčková a Lucie Poklopová. Nutno podotknout, že Lucka medaili vybojovala kolem 23:00 a medaile z Budapešti se opravdu počítá. Bezvadně se předvedla Anička Kučerová a také Jan Pleva. Na turnaj navazoval kvalitní tréninkový kemp“.

Nabitý květen odstartovalo APOLON OPEN 2023 ve Slovinsku. Hodnocení trenéra Felixe Čapka je následující: „Na velmi dobře obsazeném turnaji ve slovinském Mariboru, předvedl slušný výkon Viktor Daněk a obsadil páté místo v kategorii U14. Na medaile jsme si ale museli počkat do kategorie U16. Stejná umístění jako v Budapešti, se podařila zopakovat Lucii Poklopové (3.místo) a Amálce Omáčkové (2. místo). Radost pokračovala bronzem Terky Pobudové. Během celého turnaje, před opravdu bouřlivým publikem, jsme ale některé dobře rozběhnuté zápasy zbytečně ztratili. Musíme to brát jako zkušenost a motivaci do další práce. Za odměnu proběhla zmrzlina, ale ještě větší odměna přišla v podobě tréninkového kempu.

Následující víkend proběhl Český pohár v Novém Bydžově 2023, kde závodníci Judo Academy získali v pěti věkových kategoriích celkem 13 medailí. Byla to další dobrá zastávka, kde jsme mohli změřit síly s kvalitními soupeři z nejlepších oddílů u nás. Někomu se dařilo lépe a pramenily z toho i medaile, někdo si nechává prostor pro zlepšení do příštích turnajů.

Mladší závodníci se zúčastnili Velké ceny Pardubic o perníkovou medaili. V kategorii U14 Judo Academy vyhrálo v celkovém hodnocení družstev. V U16 jsme brali 3. místo.

Koncem května se David Dudy vydal na Evropský pohár juniorů do Birminghamu, kde vybojoval opět stříbrnou medaili. Tím potvrdil, že patří ke stabilním oporám české juniorské reprezentace.

V červnu se uskutečnil Český pohár v Jablonci nad Nisou. Naše výprava patřila mezi nejpočetnější na turnaji. Někomu se dařilo více, někomu méně, každopádně do kvalifikace na PČR se počítá každý vyhraný zápas. Celkově jsme získali 10 medailí. Na turnaj v Jablonci navazoval turnaj O samurajskou katanu, tentokrát v Jičíně. Jelikož se jednalo o poslední turnaj před prázdninami, tak za Academy vyrazila velká výprava našich závodníků a odvezla si nejvíce medailí ze všech týmů.

Léto bylo jako vždy ve znamení tréninkových srazů, soustředění a kempů. Za zmínku stojí hlavně účast užšího závodního týmu na tréninkovém kempu v polském Zakopane. Hlavní tváří kempu byl úřadující mistr světa, Tato Grigalashvili. V rámci tréninku nám ukázal pár svých vychytávek.

První zářijový víkend jsme se zúčastnili turnaje Polabské ligy v Králíkách u Nového Bydžova. Turnaj jsme pojali jako přípravu pro Český pohár v Brně. Zároveň jsme se stali nejlepším týmem turnaje. Následující víkend proběhl ČP v Brně. Náš závodník, Vojtěch Klimeš zde triumfoval a odvezl si zlatou medaili. Přidal tak další medaili k bronzovému kovu Matěje Víška z prvního soutěžního dne.

Další turnaj, který byl zařazen do kvalifikace na Přebor ČR U14, byl Mělnický pohár. Pro Judo Academy to byl úspěšný turnaj. V kategorii U10 jsme v celkovém hodnocení obsadili 1. místo. V kategoriích U14, U16 a U18 jsme následně brali 2. místa.

V říjnu proběhl republikový šampionát mix týmů mladšího dorostu (U16). Zde Judo Academy vybojovala bronzovou medaili. Tento tým podal skvělý výkon a my jsme hrdí, že byl složen pouze z členů Judo Academy.

Členové bronzového týmu jsou: Lukáš Hubený, David Kebrdle, Vojta Klimeš, Oskar Daněk, Jan Zón, Max Rak, Jan Kučera, Terka Čermáková, Lucie Poklopová, Amálka Omáčková, Kristýna Pelclová, Iryna Ratsyn. Trenéři Felix Čapek, Radek Dobiáš, Robert Vaňous.

Další víkend následovalo Mistrovství ČR mužů a žen. Závodníci Judo Academy předvedli skvělé výkony. V zápasech exceloval David Dudy a stal se tak MISTREM ČR. Na 3. místě se umístila naše oblíbená trenérka Simona Živčáková. Nezaostával ani David Pobuda, který se umístil na krásném 5. místě. Hned následující den se uskutečnil Přebor Prahy pro kategorie U12 a starší. Našich závodníků se přihlásilo 64, z čehož jsme získali 17x zlatou medaili, 14x stříbrnou a 15x bronzovou. Potvrdili jsme tak, že v Praze absolutně dominujeme.

Nejvyššího vrcholu juniorské kategorie, čili Mistrovství světa juniorů, se zúčastnil závodník David Dudy. V Portugalsku nastoupil ke dvěma utkáním. V prvním kole se Davidovi podařilo přejít přes reprezentanta Brazílie. Ve druhém kole nastoupil proti závodníkovi z Tádžikistánu, který mu už pokračování v cestě na šampionátu ukončil. O týden později si spravil chuť na republikovém šampionátu seniorů, kde ve váze do 100 kg triumfoval. Druhou medailistkou z našeho oddílu se na MČR stala Simona Živčáková ve váhové kategorii do 78 kg. I ta předvedla na šampionátu bojovný výkon a získala tak 3. místo.

První listopadový víkend se uskutečnil vrchol sezóny pro kategorie starších žáků (U14) a mladšího dorostu (U16). Na Mistrovství ČR U16 a Přeboru ČR U14 dosáhli naši závodníci skvělého výsledku. Celkem si z Ostravy odvezli 9 medailí. V sobotu byli na programu starší žáci. Z pohledu Judo Academy nejlepšího umístění dosáhli Ondřej Sklenář a Theo Flusser, kteří se probojovali až do finále, z něho odešli se stříbrnou medailí. Bronzovou medaili vybojoval Matěj Víšek. V neděli se pozornost upnula na mladší dorostence. A tady se tedy dařilo! Titulem mistra/mistryně republiky se nově může pyšnit Amálie Omáčková, Martin Truhlář a Mikuláš Richter. Poslední dva jmenovaní jsou novými posilami Judo Academy, které jsme přivítali z SK Tori Judo Brno. Obrovské poděkování patří zakladateli a trenérovi tohoto klubu Lukáši Hořtovi, jehož energie a zapálení umožnili vyrůst těmto dvěma mladým talentovaným judistům. Do finále se probojoval v U16 i Vojtěch Klimeš, který svedl souboj o zlato s právě zmiňovaným Mikulášem Richterem. Vojta přes vleklé zdravotní potíže vybojoval stříbro. Medailové žně pak zakončila děvčata Lucie Poklopová a Tereza Čermáková, která berou bronz.

Přihlaste se do Judo Academy

Dotaz