Judo Academy Historie

Historie

Úvod

Judo je japonského původu, jeho zakladatelem je profesor Jigoro Kano (1860-1938), který jej vytvořil z vybraných chvatů starého bojového umění Jiu-Jitsu. Po letech pečlivého studia, založil vlastní školu, kterou nazval KODOKAN-JUDO.

Vznik a vývoj Juda

Zakladatelem Juda jako sportovního odvětví byl profesor Jigoro Kano (1860-1938) (vyslov "džigoro kano"). Narodil se v roce 1860 nedaleko Kobé. V roce 1871 se s rodiči přestěhoval do Tokia. Motivem ke studiu Jiu-Jitsu byl pro tohoto subtilního studenta fakt, že musel snášet mnohé křivdy a ústrky od silnějších spolužáků, a tak se začal zajímat o staré bojové umění. Poznatky, které Jigoro Kano shromáždil studiem starých materiálů, ale i při své praxi Jiu-Jitsu utřídil, přizpůsobil tehdejším poznatkům tělovýchovného procesu a vytvořil vlastní systém, který nazval KODOKAN-JUDO. Názvem chtěl odlišit nový systém od tehdejšího neoblíbeného Jiu-Jitsu. Stanovil i etiku chování v Doju, ke spolužákům a učiteli, jež zaručovala radostné ovzduší při výcviku a zajišťovala i nutnou bezpečnost při tréninku. Judo brzy získalo oblibu. Činnost Kodokanu byla zahájena - od tohoto data se počítá vznik juda - v roce 1882, kdy měl Jigoro Kano prvních 9 žáků. Později se Judo spolu s Kendo dostalo do osnov výuky na základních a středních školách. Jigoro Kano se stal v Japonsku významnou osobností, neboť kromě funkce ministra školství byl členem japonského olympijského výboru a prezidentem japonského svazu judo. Do Evropy se Judo dostalo v roce 1931, kdy Japonci poprvé v Londýně ukázali umění tohoto sportu.

Poprvé bylo judo zařazeno do programu Olympijských her v roce 1964 v Tokyu. Ženy poprvé startovaly na OH v roce 1992 v Barceloně. Mezi světové judistické legendy například patří: Anton Geesink (NED), Jamashita (JPN), Legien (POL), Koga (JPN), Jeon (KOR), David Douillet (FRA), Kosei Inoue (JPN), Tadahiro Nomura (JPN), Teddy Rinner (FRA).

     
Anton Geesink                                                                              Teddy Riner

Judo v Československu

První pokusy s výcvikem Jiu-Jitsu se v Československu datují v letech 1907 až 1910, pod vedením prof. Dr. Františka Smotlachy, který obstaral německou publikaci o judu. V roce 1930 jsou organizovány pravidelné kurzy pro vysokoškoláky v Praze, právě díky prof. Dr. Smotlachovi. Jsou vydávány další publikace, které vhodně propagují Jiu-Jitsu. V roce 1933 byl založen pod vedením Ing. Pecáka první samostatný oddíl Jiu-Jitsu. Další oddíl vzniká v Brně pod vedením studenta S. F. Dobó, který výcvik směřuje již více ke sportovní formě. Na prvním Mistrovství Evropy v roce 1934 v Drážďanech získal Dobó 2.místo, Cígner 3.místo a družstvo také 3.místo. Od roku 1934 se výcvik ubírá novým směrem, více orientovaným na sportovní cíle. V roce 1935 se v Plzni uskutečnil "Velký match o nejlepšího judistu ČSR", ve kterém v konkurenci sedmi závodníků zvítězil Adolf Lebeda. Československý svaz Jiu-Jitsu byl založen 3. dubna 1936 a jeho prvním předsedou se stal jeho neúnavný propagátor a významný československý přírodovědec prof. Dr. Smotlacha. V letech 1935 a 1936 navštívil ČSR prof. Jigoro Kano. V roce 1952 se Judo začíná organizovaně provozovat i na Slovensku. V roce 1953 jsme se stali prozatímním členem Evropské unie judo (EJU). V roce 1953 jsme převzali i pravidla EJU a činnost zahájilo reprezentační družstvo ČSR mužů pod vedením A. Lebedy. V roce 1955 má svaz již 1500 členů v 57 oddílech. Rok 1960 znamená obrat v tréninku juda, díky návštěvě a instruktážím japonského mistra Kokishi Nagaoky, který výrazně ovlivnil náš dosavadní způsob přípravy. V roce 1960 má svaz judo již 4000 členů, organizovaných v 90 oddílech. Po téměř desetiletém půstu jsme v roce 1974 získali medaile na Mistrovství Evropy, dá se říci, že až na výjimky trvá tento stav až do současnosti. Řadu medailí jsme získali i na juniorském Mistrovství Evropy a dalších významných soutěžích. Prvním závodníkem, který startoval na Olympijských hrách byl Petr Jákl v Mnichově 1972. První medaili na Olympijských hrách získal pro ČSSR Vladimír Kocman v roce 1980, zatím se jednalo o jedinou medaili z Olympijských her pro České barvy v judu. První titul mistra Evropy získal v roce 1988 Jiří Sosna, který patří k našim nejúspěšnějším závodníkům v historii.

Novodobé judo u nás

Mezi naše novodobé úspěšné české závodníky patří například: Pavel Petříkov st.( 2.m. MS), Petr Šedivák (2.m. ME), Michaela Vernerová (2.m. ME), Andrea Pažoutová (3.m. ME) a naše největší současná hvězda - několikanásobný mistr Evropy a mistr světa a také olympijský vítěz Lukáš Krpálek.

Největší úspěchy Lukáše Krpálka
MISTR EVROPY 2013 Budapešť  do 100 kg
2014 Montpellier do 100 kg
2018 Tel Aviv nad 100 kg
MISTR SVĚTA 2014 Čeljabinsk do 100 kg
2019 Tokio nad 100 kg
OLYMPIJSKÝ VÍTĚZ 2016 Rio de Janeiro do 100 kg

 

Přihlaste se do Judo Academy

Dotaz