Judo Academy Jiří Vaněk - zakladatel Judo Academy

Pár slov Jiřího Vaňka - zakladatele a předsedy občanského sdružení Judo club Kidsport

            Když jsem v roce 2007 ukončil studium na FTVS UK, ještě jsem se profesionálně věnoval závodnímu judu v mém mateřském oddíle USK Praha. Bylo zajímavé, že až v tento okamžik, ve svých 26 letech, jsem pochopil, že ,,tu Olympiádu opravdu nevyhraju“. Judo  jsem ovšem stále miloval a chtěl u něj vydržet. V té době mi můj velmi dobrý kamarád a bývalý reprezentant v judu Lukáš Hořt poradil, ať zkusím štěstí s jeho koncepcí kroužků juda a sebeobrany na základních školách, kterou již v Brně úspěšně provozoval. Dokonce mě ubezpečoval, že bych souběžně s touto aktivitou zvládal ještě trénovat na vrcholové úrovni sám sebe. To se mi samozřejmě zamlouvalo a koncem srpna 2007 jsem oslovil první školy, kde by o kroužek juda mohli mít zájem. Hned první rok byl velmi úspěšný. I díky tomu, že mi s trénováním mimo jiných pomáhali kolegové závodníci přímo z USK. Pro mě osobně byl první rok opravdu životní změna, protože z vrcholového sportovce, který několik let ráno trénoval, přes den spal a večer zase trénoval, se ze dne na den stal  ,,pracující“ člověk. 

            Kromě práce jsem, ale ještě nějakou zvláštní setrvačností dokázal jezdit další čtyři roky na turnaje a s větším nadhledem si začal závody více užívat. V roce 2009 se mi ještě naposledy podařilo získat titul mistra ČR. Táta, který mě na judo v mých 9 letech přivedl, spočítal, že titulů mám celkem 20. Započítány jsou tedy i tituly mistra ČR z různých věkových kategorií od žáků až po muže a také několik titulů z extraligy družstev získaných s USK.

            Judo ovšem není jen o závodění a získávání medailí. Myslím, že na to v Judo clubu Kidsport pamatujeme a snažíme se, aby si trénink, kroužek, baby judo naše děti nejen užily, ale i pochopily základní myšlenky juda, tedy fair play.

            Na závěr bych asi měl shrnout i rok 2013. Máme více členů, pracují pro nás noví kvalitní trenéři a podařila se nám vylepšit organizace a administrativa. Rozhodně, ale nemůžeme usnout na vavřínech. Judo obrazně mimo jiné znamená  „Duby se ve větru lámou, rákos se ohýbá.“. My jsme zatím asi tak javor. Čeká nás ještě hodně práce. Pořád máme nedostatek tatami na školách a úplně se nám nedaří získávat granty určené ke zkvalitnění tréninkových podmínek (např. od městských částí). Pro závodníky stále nemáme mikrobus, se kterým bychom mohli vyrážet na turnaje.

            Sponzorům a závodníků děkujeme na jiném místě této ročenky. Rád bych tedy zde poděkoval našim trenérům. Především těm, kteří v  Kidsportu trénují již několik let. Všichni mají jednu společnou vlastnost. Mají rádi práci s dětmi a dětským judem opravdu žijí.

                               

                                                                                                                                         Jiří Vaněk , hlavní trenér Judo Academy  

Přihlaste se do Judo Academy

Dotaz