O nás Aktuality Jak jsme vyrazili dobýt Ostravu... a vrátili se s prázdnou!

Jak jsme vyrazili dobýt Ostravu... a vrátili se s prázdnou!

Jak jsme vyrazili dobýt Ostravu... a vrátili se s prázdnou!

O víkendu 17.2.-18.2. se 15 borců z JUDO ACADEMY PRAHA zúčastnilo velkého mezinárodního turnaje GP OSTRAVA 2018. Na úvod je třeba říci, že organizátoři se opravdu vytáhli, a připravili fantastický turnaj, který snese nejpřísnější mezinárodní měřítka! Pro kvalitu turnaje bylo uděláno opravdu vše a turnaj přilákal velké množství zahraničních výprav nejen z okolních států, ale např. i z Itálie, Dánska, Francie, Běloruska a Ukrajiny. Nejdále to měli asi borci z Ruska, kteří vážili cestu až z 3.000 km vzdáleného Ťjumenu z Uralské oblasti. Obsazení bylo prostě skvělé a bohatý medailový zisk zahraničních účastníků napovídá, že přijelo opravdu to nejlepší z evropského mládežnického juda. Borcům nejen z JUAP se tak nabídla jedinečná příležitost poměřit síly s těmi nejlepšími judisty ve svých kategoriích. A upřímně řečeno, pro většinu závodníků hájících barvy JUAP to byla konfrontace více než tvrdá. Z 15-ti závodníků JUAP se žádný neumístil na medailových pozicích! Nejlepšího umístění dosáhli Jakub Tomšů (5:2), Martin Pancner (4:2) a Kačka Dobrevová (2:2), kdy všichni svá utkání o bronz nezvládli a shodně tak vybojovali nevděčné 5. místo. Zde je však třeba poznamenat, že všem třem závodníkům unikla medaile jen těsně. Na to se však historie ptát nebude. Velmi slušného výsledku vzhledem k okolnostem dosáhl i Alex Maroušek, který předváděl opravdu pěkné judo a nakonec skončil na 7. místě (4:2). Na dalších místech se umístili Filip Müller (3:2) a Matěj Blín (2:2). V dorostenecké kategorii získal 2 vítězství David Dudy (2:2). Alespoň jedno vítězství v turnaji vybojovali Majda Kaletová a Pepé Mouca (oba 1:2), kdy Majda doplatila na své rozhodnutí startovat dobrovolně ve vyšší váze. Ač tomu umístění nenapovídá, předvedla velice kvalitní výkon a např. s o 4 kila těžší soupeřkou Karčou Tůmovou prohrála v opravách až po obrovském boji, kdy upadla těsně před koncem utkání. Zbývající závodníci JUAP bohužel vypadli po prvním kole.

Nezbývá než si přát, aby zážitek z GP OSTRAVA 2018 motivoval všechny naše závodníky k ještě větší práci v tréninku a k tomu, aby svá umístění příští rok co nejvíce vylepšili. Vy, kteří jste neuspěli, nevěšte hlavy! Umění vítězit by mělo být vždy doprovázeno i uměním přijmout porážku. Jde jen o sport a zvítězit může jen jeden. Třeba to již na dalším turnaji budete zrovna vy!
Jarda Dobrev

PS.: Chtěl bych zde poděkovat Jirkovi Marouškovi za doprovod a pomoc s organizací výpravy a            p. Müllerovi za krásné sportovní momentky. Doufám, že s oběma můžeme i nadále počítat ?

Hodnocení závodníků:

Kuba Tomšů

Fakt dobrý…. Prvním rokem v kategorii, start ve vyšší váze a přesto skvělé výkony. Mám z něj radost, a až rozšíří rejstřík technik, bude ještě lepší. On už si ho Dubák „dobrousí“. Jeho oblíbená kombinace Seoi-nage / Ouchi-gari (Kouchi-gari), kterou mu zatím všichni baštěj nebude fungovat věčně!  Ale u Kubíka se nemusíme bát, že by si na soupeře nevymyslel něco jiného…

Martin Pancner

Rval se, bojoval, prohrál jen s celkovým vítězem z Polska a pak s dalším Polákem o bronz. Martine, máš obrovský potenciál a předpoklady být špička, ale škodí ti nepředstavitelný tlak okolí. Uvolni se a buď na žíněnce sám za sebe! Prohra není žádná tragédie a nechat se ochromit obavou z prohry a pocitem nutnosti zvítězit za každou cenu, jinak se zboří svět, ti strašně ubližuje. Začni brát judo jako zábavu, radost, začni si na žíněnce se soupeři hrát! Pak na tebe mít nebudou!

Alex Maroušek

To samý co u Kubíka. Alex se opět ukázal jako borec, co se nebojí nastoupit do všeho, co se zatím ve své krátké kariéře naučil. Ura-nage, Tomoi-nage, Sode-tsurikomi-goshi… je mu to jedno. Když to jen trochu jde, šup tam s tim! Občas to tam sice šoupne, když to zrovna není vhodné, a stojí ho to zápas. Ale to se časem poddá. Pasivitou se nevyhrává, a to u Alexe nehrozí!

Kačka Dobrevová

No, tak jsme trochu spadli z višně, ono to neuškodí. Po dlouhé sérii výher narazila. V prvním kole padla s Polkou, které upadla na wazzari (Seoi-nage). Nevzdala to, rvala se, jedno wazzari jí možná upřeli, ale nestačilo to. Po dvou výhrách v opravách narazila na soupeřku, kterou už 4x porazila, ale ta jí už po páté oblíbeného zalamováka nezbaštila a Káču porazila držením. Budeme muset ten rejstřík technik trochu rozšířit!

Majda Kaletová

Majda je prostě vědátor, a tak vykoumala, že půjde o váhu výš. Zvýší se tak prý procentuální šance na medailový zisk, než kdyby šly s Kačkou stejnou váhu. Nenechala si to rozmluvit, tak jsem jí nechal. A nestačil jsem se divit. Majda všechny 3 své o 4 kila těžší soupeřky dokázala pěkně potrápit. Jednu smázla úplně, na druhou nestačila po boji a poslední utkání, kdy byla asi celou dobu lepší, nakonec nešťastně upadla těsně před koncem. Majda má páru a rvavost. Jestli se jí rychle podaří nabrat 1-2 kilča svalů, nebudou se holky v „šestatřicítce“ stačit divit!

Filip Müller

I když evidentně nebyl ve své kůži, fyzicky, i psychicky, zvládl tři těžké zápasy. Na víc to ale v sobotu nestačilo. Škoda, protože měl jednoznačně navíc!

Matěj Blín

Matěji, Matěji, ty mě dostaneš do hrobu. Matěj je jediný judista co znám, který vede na wazzari, soupeře kostí hlava nehlava a přitom u toho brečí, že mu to nejde… No, pořád lepší, než kdyby se smál v době kdy, prohrává. Jinak stejně jako Filip zvládl 3 zápasy, a přechod do vyšší věkové kategorie tak zatím zvládá se ctí.

Pepé Mouca

Až bude na žíněnce předvádět stejné sebevědomí, jako při diskuzích z oblasti erotiky, budou před ním soupeři utíkat! Zatím to ale bude spíš chtít přidat v tréninku a ubrat ve fantaziích. I když pánové, ehm…mezi námi, byli jsme v jeho věku jiní? J

David Dudy

Davida jsem neviděl, ale asi všichni čekali více…

Zbývající závodníky hodnotit, nebudu, vypadli v prvním kole. To se ale na takhle velkých turnajích stává, tady se každé zaváhání holt tvrdě trestá…

Jarda Dobrev

Přihlaste se do Judo clubu Kidsport
Využijte první hodinu zdarma

Dotaz