Další úspěšný víkend našich závodníků

Další úspěšný víkend našich závodníků

V sobotu 23.5. se konaly hned tři turnaje, a to v rakouském Strasswalchenu, v Chomutově a v Mladé Boleslavi.

Memoriálu H. Tauda v Chomutově se zúčastnilo 13 mláďat z našich řad a po skvělých výkonech přivezli 10 zlatých medailí.

  

Foto z Chomutova: Eva Radimská

Z mladé Boleslavi přivezly naše naděje 2 cenné kovy.

V rakouském městečku Strasswalchen poblíž Salzburgu se konal 21. ročník turnaje Internationales Judo Pfings-Turnier, který zde má velkou tradici a oblibu. Mezi účastníky z Německa, Řecka, Chorvatska, Slovinska a pochopitelně nejsilnější skupiny z Rakouska závodilo také 15 Čechů, z nichž pět je členy našich oddílů Judo Club Kidsport a Judo USK Praha.  Jmeniovtě: v kategorii U12 (dle rakouské klasifikace roč. 2004 a 2005) Jakub Michael Čermák ve váze do -38 kg, Jan Kačírek -34 kg, Sára Zitová -27 kg a Ondřej Zita -24 kg. Věkovou  kategorii U14 za nás reprezentoval David Dudy a to jako jediný.

Turnaj za naše oddíly zahájil Ondra Zita. V prvních dvou zápasech podal opravdu bojovný a mrštný výkon a suverénně se probojoval do semifinále. V utkání se soupeřkou ruského původu reprezentující Řecko narazil na skvěle technicky a bojovně vybavenou závodnici. Ondra jí byl vyrovnaným oponentem, ale nepodařilo se mu v úvodu uhlídat její razantní útok za který inkasovala wazari. Přestože Ondřej opravdu šlapal jako parní stroj a házel, dosáhl na dvakrát yuko a na boj o bronz. Ten mu připadl po naprosto jasném vítězství.

Jako druhý zasáhl do bojů Honza Kačírek a bravurně odházel všechny až do semifinále na Ippon. V boji o finále podlehl svému protivníkovi na tzv. Superippon, kdy sice velmi obratně vybral soupeřovu Seoinage  před dopadem téměř na břicho, ale dle dnešních klasifikačních trendů rozhodčí vyhlásil Ippon. Ve finále se opět vrátil ke svému stylu a důrazným hodem na plný počet bodů značně prodloužil své vyhlášení na tatami nutným ošetřením soupeře. Bronz byl čestně v kapse.

Kuba Čermák nastoupil ke svému prvnímu utkání v okamžiku Honzova vítězství na vedlejší žíněnce a během tří vteřin skóroval nad svým soupeřem z Německa provedením předpisového Harai-Goshi. Ušetřil síly do dalšího kola a Rakušana porazil během 50 vteřin hody na wazari, yuko a druhé wazari. V semifinále na něj čekal český závodník z Litoměřic. Náš borec zvítězil hodem na wazari a následným držením. Finále bylo v jeho režii, ale za pochybné vyšlápnutí z tatami dostal shido a domácí závodník, přestože neudělal jediný kloudný nástup trest neobdržel. Je potřeba se poučit, že na cizím hřišti je nejjistější hodit na záda a pro jistotu udržetJ! Dobrá škola, Kuba podal stejně jako Honza vynikající výkon.

Sára Zitová sice v prvním utkání trochu zaspala, ale v opravách se již nenechala zaskočit a třemi vítězstvími si došla na stupně vítězů pro zasloužený bronz. Podala výkon odpovídající tréninkovému nasazení a celkové přípravě. Přesvědčila se rozhodně o tom, že když bude dělat vše tak, jako v ostatních utkáních od začátku, je určitě schopná takovéto turnaje vyhrávat.

Bohužel jsme neměli možnost sledovat zápasy našeho jediného zástupce v U14, Davida Dudyho, protože jeho část začínala až ve 14.00 hod. a my jsme měli před sebou cestu domů tak, abychom ji zvládli ještě za světla. David standardně podává stabilně dobré výkony a např. na obdobném turnaji před měsícem v Polsku suverénně zvítězil. Zde ve Strasswalchenu se mu tentokrát tolik nedařilo a s výsledkem dvou proher a jednoho vítězství obsadil 5. místo. I to je judo a tato zkušenost určitě poslouží k tomu, aby David na další závody takového rozměru přijal správné závěry a opatření. Víme, že na to má!

Po turnajích v Poznani, Budapešti a Strasswalchenu se jasně ukazuje, že naše nově nastoupená cesta umožňující našim mladým závodníkům co nejčastější příležitosti ke konfrontaci se zahraničními soupeři a také zahraničním soutěžním prostředím, je jasně správnou a prospěšnou volbou.  Usměrněná, ale nikoliv výrazně omezující pravidla pro dětské kategorie dovolují našim malým borcům získávat medaile i v silné zahraniční konkurenci.

Přejeme, ať jim to vydrží!

Zpracoval: Jan D. Čermák, trenér

Chomutov

Mladá Boleslav

Strasswalchen

Judista roku

foto: Jan Čermák

 

Přihlaste se do Judo clubu Kidsport
Využijte první hodinu zdarma

Dotaz